Praktyczne porady

Dlaczego rośliny więdną? Poznaj najczęstsze przyczyny

Każdy, kto ma w domu lub mieszkaniu rośliny, wie, że niekiedy więdną.

O ile jest to naturalny proces w przypadku zaniedbań, o tyle jest szczególnie irytujący, kiedy wiemy, że zrobiliśmy wszystko, aby rozwijały się prawidłowo. Przyczyn dla więdnięcia roślin może być wiele i pomimo podejmowania pozornie stosownych działań możemy tego doświadczyć. Poniżej przedstawiamy, co jest przyczyną tego, że nasza domowa flora niekiedy traci swój blask, oraz co możemy zrobić, aby temu zaradzić.

Troska o rośliny

Uprawa roślin wymaga od nas czasu, poświęcenia oraz podejmowania odpowiednich czynności. Nasze domowe kwiaty i warzywa są istotami żywymi, dlatego muszą posiadać źródło, z którego mogą czerpać wartości odżywcze. Z tego względu ziemia, w której je posadziliśmy, powinna być odpowiednio nawieziona. Pamiętajmy jednak, że do więdnięcia może doprowadzić zarówno niedobór, jak i nadmiar stosowanego przez nas nawozu. Z tego względu użyźniając ziemię dla naszych kwiatów, stosujemy preparaty do tego przeznaczone, we właściwej ilości oraz w porze roku dla nich odpowiedniej. Rośliny należy podlewać, aby nie uschły, jednak nie wolno robić tego zbyt często. To właśnie nadmiar wilgoci często sprawia, że coś, co miało być dumą naszego parapetu, przypominać zaczyna coś zgoła odmiennego. Co więcej, wlana woda nie może zalegać zbyt długo na podstawce. Z tego względu w tym zakresie nasze rośliny doniczkowe powinny mieć zapewnione odpowiednie nawodnienie. Kolejnym czynnikiem, który powoduje, że rośliny więdną, jest to, że nie są we właściwym czasie przesadzane. Uprawiając zioła i kwiaty doniczkowe, musimy wiedzieć, że rosną nie tylko na zewnątrz, ale również pod powierzchnią. Zbyt ciasno zwinięte w doniczce korzenie mogą doprowadzić do więdnięcia, a tym samym do zmarnowania naszego trudu. Z tego względu rośliny raz na jakiś czas wymagają przesadzenia do większych doniczek.

Źródło: https://www.mojpieknyogrod.pl/artykul/pio-pielegnacja-roslin-doniczkowych-po-zimie

Co stało się kwiatom?

Pytanie, które w swoim utworze zadawał Tadeusz Nalepa, ma swoją odpowiedź często w naczyniu, w którym kwiaty się znajdują. Do właściwej uprawy roślin potrzebne są odpowiednie doniczki. Powinny one z jednej strony zapobiegać nadmiernemu parowaniu wody, a z drugiej nie doprowadzić do „utopienia” naszej rośliny. Opisywane artykuły muszą zapewniać roślinie odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Do tego współcześnie produkowane modele mają ozdobny charakter, dzięki czemu często będziemy w stanie połączyć praktyczne z pożytecznym. Na uznanie zasługują modele wykonane z technorattanu, który jest przyjazny dla środowiska oraz doskonale zabezpiecza rośliny. Niektóre doniczki pozwalają na regulowanie w nich odpowiedniego poziomu nawodnienia, dzięki czemu można optymalizować proces podlewania naszych ziół i kwiatów. Niekiedy za więdnięcie odpowiada także niewłaściwa woda, która jest używana do ich pielęgnacji. Negatywny wpływ na rozrost naszych roślin może mieć ich złe umieszczenie (np. od strony północnej) lub posadzenie jednej rośliny w towarzystwie takiej, która szkodzi jej rozwojowi.

Źródło: http://www.e-ogrodek.pl/a/choroby-roslin-doniczkowych-rozpoznawanie-i-leczenie-7692.html

Może Cię także zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + dziesięć =